Škoda
muzeum
výstavy

Realizace: 2022 - 2023

Služby: Branding

Historický zážitek

V letech 2022 a 2023 jsme dostali na starost kompletní tvorbu tematického cyklu tří výstav, které se konaly ve ŠKODA Muzeu. Tento cyklus s názvem Jak vzniká auto v proměnách času byl složen ze tří jednotlivých výstav: Vývoj podvozku a komponentů vozů L&K/ŠKODA, Vývoj karoserie, exteriéru a bezpečnosti vozů L&K/ŠKODA a Design vozů L&K/ŠKODA.

Za úkol jsme dostali nejen koncept celého cyklu tří výstav včetně propojujících prvků, ale i kreativní koncept jednotlivých výstav.

Vytvoření konceptu zahrnovalo i celkovou vizualizaci prostor, architektonické návrhy, včetně technických výkresů, zpracování všech grafických prvků, včetně retušování, kolorování a úprava fotografií, dále zpracování textových obsahů a jejich překlady. Produkce výstav naopak obsahovala výrobu a instalaci všech navržených prvků, včetně interaktivních digitálních prvků, tedy dodání hardware a instalaci a tvorbu obsahu pro jednotlivé technologie. Součástí projektu bylo i řešení dětského koutku, který obsahoval interaktivní aktivity pro děti. Z každé výstavy jsme vytvořili videoprohlídku a fotodokumentaci tohoto poutavého a atraktivního cyklu. Jak se nám jednotlivé výstavy povedly, se můžete podívat níže.

I. výstava

Jak vzniká auto
v proměnách času

První výstava cyklu Jak se rodí automobil v proměnách času se věnuje historickému vývoji podvozků, motorů a převodovek v mladoboleslavské automobilce. Seznamte se s milníky pohonných jednotek Laurin & Klement / ŠKODA od prvního jednoválcového motocyklového motoru z roku 1899 až po plně elektrickou platformu nejnovějších vozů ŠKODA ENYAQ iV.

Pro vizuální propojení celé výstavy jsme využili modré blueprintové šablony s mřížkou, která funguje jako základní rastr pro uspořádání veškerého obsahu.

II. výstava

Historický vývoj karosérií vozů L&k a škoda

divider

Druhá výstava z cyklu Jak vzniká auto v proměnách času přiblížuje proměny karoserií bezpočtu modelů značky L&K / ŠKODA od roku 1905 po současnost. Karoserie je mnohem víc než jen líbivý obal: reprezentuje majitele i výrobce vozu, zároveň posádku a náklad chrání před chladem, horkem, prachem, ale i následky kolizí. Kromě atraktivních fotografií či unikátních artefaktů výstava představuje vůz ŠKODA 6R, ŠKODA RAPID OHV tzv.„Dálnicový“, ŠKODA 1200 a 1201 či repliku soustavy ŠKODA 100, účastníka prvních crash testů a názorný řez vozem ŠKODA OCTAVIA IV. generace.

Graficky jsme výstavu ladili ve stylu technických výkresu. Historické řezy vozu byly překresleny a obohaceny o geometrické kóty odkazující na uspořádání lineárního designu.

divider

III. výstava

Designový jazyk
vozů l&k a škoda

Třetí a závěrečná výstava z cyklu Jak vzniká auto v proměnách času nás seznamuje s procesem vzniku designu vozů L&K a Škoda. V čele oddělení Škoda Design se jen za uplynulých 30 let vystřídalo pět výrazných osobností, formulujících nezaměnitelný designový jazyk značky. Ten se ovšem vyvíjí již přes 120 let, od chvíle, kdy naši předkové začali pracovat na prvním automobilu z Mladé Boleslavi. Zásadní milníky lemující tuto cestu představuje návštěvníkům výstava ve Škoda Muzeu. Pozornost budí unikáty ze sbírek Škoda Muzea: předválečná proudnicová Škoda 935 Dynamic, prototypy z 50. a 60. let minulého století, zhmotnění návrhů italských designových studií nebo řada studií Vision.

Celá výstava reflektuje nový vizuální styl korporátní identity klienta. Ten elegantně spojuje tradici s moderním cítěním a tímto způsobem prezentuje práci oddělení Škoda Design, který sehrál významnou roli při tvorbě celé výstavy.

divider

Co nového jsme přinesli?

V rámci udržitelnosti, jsme pro rozšířené informace zvolili kombinaci využití mobílních zařízení návštěvníků a interaktivních kiosků, které zajímavou formou umožnily nejen zobrazit další obsah, ale i přehrát ten digitální, jako jsou dobová videa, zvuky motorů, klaksonů, nebo různých částí karoserie. Pro dětské návštěvníky jsme si naopak připravili interaktivní dětský koutek, kde si všichni malí návštěvníci mohli rozšířit vědomosti, nebo kreativu, hravou formou.